Department Representatives

CFA

Become a CFA Department Representative!
Click here to learn more.

CFA representatives in your departments are ready to assist. Please contact one of the reps if you need immediate assistance.

Accounting and Finance

Preston Rudy

Aerospace Engineering

Nikos Mourtos

Anthropology

Jonathan Karpf

Art and Art History

Chris Jochim

Athletics

Jonathan Karpf

Biological Sciences

Miri Van Hoven

Chemistry

Preston Rudy

Chicana and Chicano Studies

Julia Curry

Child and Adolescent Development

Rosalinda Quintanar

Civil and Environmental Engineering

Jonathan Karpf

Coaches

Sage Hopkins

Communication Disorders and Sciences

Jean Novak

Communication Studies

Jennifer Morrison

Computer Engineering

Preston Rudy

Computer Science

Scott Fosdick

Counseling

Richard Francisco

Counselor Education

Jason Laker

Design

Jonathan Karpf

Drama

Alison McKee

Economics

Paul Lombardi

Electrical Engineering

Bhaskar Mantha

Elementary Education

Rosalinda Quintanar

English and Comparative Literature

Linda Landau

Environmental Studies

Ada Marquez

Film and Theatre

Alison McKee
Drew Todd

Geography

Kathrine Richardson

Geology

Jonathan Miller

Health Science and Recreation

Anji Buckner

History

Ray Buyco
Libra Hilde
Mary Lynn Wilson

Hospitality, Tourism, and Event Management

Chris Jochim

Humanities

Chris Jochim
Todd Pererira

Industrial and Systems Engineering

Scott Fosdick

Journalism and Mass Communications

Scott Fosdick
Dona Nichols

Justice Studies

Sang Hea Kil

Kinesiology

Jessica Chin
Daniel Murphy

Library

Paul Kauppila

Linguistics and Language Development

Sharmin Khan
Kevin Moore

Management Information Systems

Mike Splane

Marketing and Decision Science

Marilyn Easter

Mathematics and Statistics

Tim Hsu
Richard Low

Nutrition, Food Science, and Packaging

Colette LaSalle

Occupational Therapy

Alison George

Physics and Astronomy

Carolus Boekema

Political Science

Sabrina Pinnell

Psychology

Susan Snycerski

School of Information

Scott Fosdick

School of Management

Walter Easter

School of Music and Dance

Brian Belet

School of Social Work

Chris Jochim

Science Advising Center

Sonja Lilienthal

Secondary Education

Katya Aguilar

Sociology and Interdisciplinary Social Sciences

Chris Cox
Hien Do
Preston Rudy

Special Education

Rosalinda Quintanar

Urban and Regional Planning

Preston Rudy
Dayana Salazar

World Languages and Literatures

Cheyla Samuelson