SJSU English Department Scholarship Awards

 Congratulations to our 2014 Scholarship & Awards Recipients

 

DEPARTMENT AWARDS CEREMONY

THURSDAY, MAY 1

5:00 PM

ENGINEERING 189

RSVP: pat.cunningham@sjsu.edu

 

LECTURERS OF THE YEAR:

Daniel Hendel De La O
Laimin Lo

OUTSTANDING TEACHING ASSOCIATE:

Alicia McClintic

 

SCHOLARSHIPS & AWARDS REQUIRING STUDENT SUBMISSION

The Academy of American Poets/Virginia de Araujo Prize:

  1st Place:                      Sarah Lyn Rogers

  Honorable Mention:        Katherine Reed

 

James Phelan Literary Awards:           Graduate                    Undergraduate

Metrical Verse (Under 30)       1st Pl    Sarah Lyn Rogers         Raymond Etcheveste

                                             2nd Pl    Patricia Pinedo              Raven Sisco

                                                           

Metrical verse (Over 30)         1st        Priya Banwait               Logan Haws   

                                             2nd        Michael Adams          

 

Free Verse (Under 30)            1st        Jessy Goodman           Chelsea Eckert

                                             2nd        Marta Wallien              Ume Ali

 

Free Verse (Over 30)              1st        Jessy Goodman           Katherine Reed

                                             2nd        - - -                             Kirstina Heid

                                                                       

ShortStory (Under 2000)       1st        Jessy Goodman               Marc Solkov

                                             2nd        Michael Adams             Sofia Arrellano           

                                             3rd                                    Massiel Valenzuela-Castaneda

 

Short Story (Over 2000)         1st        Andrew Tucker                  Ume Ali

                                             2nd       Alexander Papoulias           John Quill

                                             3rd        Jessy Goodman                 Allyson Finch

                                                                       

Familiar Essay                       1st        Alexander Papoulias           Ume Ali

                                                                                   

Critical Essay                         1st        Jessy Goodman                Samantha Crain

 

Humor/Satire                       1st        ---                                  Neilson Vuong

                                             2nd                                              Ume Ali

 

 

The Josephine Chandler Scholarship:

Marta Wallien, Graduate

Raven Sisco, Undergraduate                         

 

The Bonita M. Cox Scholarship Award for Studies in Medieval Literature:

Samantha Crain

 

The Marjorie McLaughlin Folendorf Scholarship Award for Creative Writing:

Peter Caravalho, Alexander Papoulias

 

Kichung Kim Scholarship:

Katrina Sophie Papacosta, Ashley Song, Marta Wallien

 

The Lois King Thore Short Story Scholarship:

Undergraduate:1st Place:         Ashley Song, Marc Solkov    

Graduate 1st Place:                  Jessy Goodman

Graduate 2nd Place:                 Alexander Papoulias, Marta Wallien

                                                                                               

The James O. Wood Shakespeare Award:

Katherine Reed

 

SCHOLARSHIPS & AWARDS REQUIRING FACULTY NOMINATION

The Harvey Birenbaum Scholarship Prize for Excellence in the Graduate Study of Literature: 

Owen Sonntag

 

The Owen Broyles Scholarship for Outstanding Achievement by a Graduate Student:

Jessy Goodman, Randy Holaday

           

The Courtney E. Cox Chaucer Scholarship Prize for Outstanding Achievement in Chaucer or Middle English:

Samantha Crain

 

The W. O. Crocket Scholarship for Demonstration of a Commitment to African-American Culture and Literature:

Phyllis Dugall, Austin McKenzie

 

The Jack and Maxine Fink Scholarship for a Deserving Graduate and/or Undergraduate Student in English:

Samantha Crain

 

The Roberta Holloway Scholarship for Outstanding Scholastic Achievement as an Undergraduate:

Mitchell Gehring

 

The Shirley Nelson Iverson Scholarship for New Freshman with Intentions to Become a High School Teacher

Britney Fratus-White

Honorable Mention: Sara Robitaille

 

The Ida Fay Sachs Ludwig Memorial Scholarship for Excellence in the Graduate Study of Creative Writing:

Jessica Keaton, Marta Wallien

 

The Ruth MacLean McGee Scholarship Award for Outstanding Achievement in Non-Fiction:

Colette O’Connor, Graduate

Ume Ali, Undergraduate

 

The Dorrit Sibley Scholarship Award for Outstanding Achievement in Writing and Studying Poetry:

Jonathan Cook, Graduate

Larry Deery, Gabriel Tiburcio, Undergraduates

 

The Catherine Urban Scholarships for Students Showing Academic Promise in Writing:

Arthur Brandecker, Samantha Crain, David Fong, Mitchell Gehring, Franchesca Kellett, Katrina Sophie Papacosta

 

The Dorothy Wright Children’s Literature Scholarship Award for Outstanding Undergraduate Work in Children’s Literature

Stephanie Ferro

 

The Rico Ressman Scholarship for Outstanding MFA Student:

Alexander Papoulias